Stanowiska szczupaka w jeziorze

/ 18 komentarzy / 7 zdjęć


Do napisania tego artykułu skłoniły mnie dwie sprawy. Po pierwsze spinningowy rachunek sumienia, po mijającym sezonie, po drugie sesja zdjęciowa Kolegi Piotra, który oprócz sukcesów ze spinningiem w ręku, ma sukcesy w płetwonurkowaniu, w postaci pięknych podwodnych zdjęć, ukazujących szczupaki w ich naturalnym środowisku wodnym. Oprócz ryb na zdjęciach zauważymy bogactwo podwodnej roślinności oraz małże i raki.
Każdy młody, początkujący i nie tylko spinningista, czy to pierwszego maja, czy też z nastaniem jesieni, marzy o złowieniu okazałego szczupaka. Jest to rzecz normalna i nie ma się co temu dziwić. Jednak czy poświęcamy należytą uwagę, właściwemu przygotowaniu się do naszego wędkowania? Czy mamy na uwadze tylko fakt, że do naszego sukcesu może przyczynić się jedynie dobrze nawinięta żyłka lub linka na niezawodny kołowrotek, właściwie dobrane wędzisko i przynęty? Czy o czymś nie zapomnieliśmy?
Pragnąc udzielić poprawnej odpowiedzi na powyższe pytania okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta. Otóż, należało by jeszcze zastanowić, gdzie szukać ryb, jak je podejść nie płosząc uprzednio? W końcu jaką techniką prowadzić przynęty, na jakiej głębokości, z jaką prędkością i wiele innych. 

Stanowiska szczupaka w jeziorze 


Według mojej opinii, jeżeli nie posiadamy echosondy, wskazania której mogły by nam dać odpowiedź, chociaż na część nurtujących nas pytań, niezbędne będzie jak najszybsze zapoznanie się ze środowiskiem wodnym. Wskazane by było przestudiowanie charakteru dna, w czym pomoże nam plan batymetryczny (przykład - Tajemnice wód województwa poznańskiego-autorzy Jerzy Mastyński, Wojciech Andrzejewski; wydawnictwo EKOROL Poznań 1992), rodzajem i zakresem roślinności podwodnej występującej w łowisku.
Z uwagi na złożoność problemu, pragnę zwrócić uwagę chociaż na kilka prostych sytuacji, posiłkując się wybranymi, podwodnymi zdjęciami, udostępnionymi mi przez Kolegę Piotra, naszego szczupakowego rekordzistę.

Kryjówka wśród ramienic

Zdjęcie 1. Pod pomostami, kładkami i innymi urządzeniami wodnymi
Ileż to razy spotykamy się nad wodą z sytuacjami, kiedy to wędkarz zobaczywszy wodę, biegnie co sił na sam koniec pomostu, aby sięgnąć swoją niezawodną przynętą prawie środka jeziora. Tym czasem nasza zdobycz znajduje się tuż pod nami, albo spłoszona tupotem naszych stóp oddala się w ciemną toń jeziora. Wniosek nasuwa się jeden. Przed wejściem na pomost lub kładkę, przyjrzyjmy się uważnie wodzie. Wykonajmy chociaż kilka rzutów kontrolnych po bokach urządzenia wodnego. Drapieżnik może się tam chronić.

Zdjęcie 2. Na pograniczu i wśród roślinności podwodnej
Często na pograniczu roślinności wodnej przemieszczają się ławice drobnicy, podczas gdy nasz bohater, czai się na łatwy kąsek na ich obrzeżach. Starajmy się więc podjąć próby lokalizacji miejsca występowania i rodzaju roślinności. Jeżeli rozpoznamy zaczepioną za kotwiczkę roślinkę i zapamiętamy, że wywłócznik znajdujący się na zdjęciu pod szczupakiem, to roślina rosnąca w kępach o długości 2-3m, a ramienice to ciekawe glony, tworzące niekiedy gęste podwodne łąki o grubości przekraczającej jeden metr, będziemy bliżej sukcesu. Mając taką wiedzę, będziemy bardziej precyzyjni w prowadzeniu przynęty w pobliżu prawdopodobnych kryjówek drapieżnika, nad roślinnością lub w jej bezpośredniej bliskości w pobliży kryjówek drapieżnika.

Zdjęcie 3,4,5. Kryjówka wśród ramienic
Podwodne łąki ramienic, wywłócznika i rogatka stanowią naturalne kryjówki, a zarazem stołówkę białorybu. Wiedzą o tym dobrze drapieżniki i dlatego z chęcią takie miejsca odwiedzają. Jednak ileż błędów popełniamy nie pamiętając o położeniu roślin od powierzchni dna, niejednokrotnie sprowadzając przynęty zbyt blisko dna. Szczupak nie zlęknie się płetwonurka spokojnie podpływającego do niego, gdyż w środowisku wodnym odbiera to zjawisko jako raczej coś naturalnego. Jednak zaczepiona w roślinność przynęta, wyszarpywana nerwowo raz po raz, na pewno go skutecznie wypłoszy. Dlatego jak tylko zlokalizujemy położenie pasa roślinności starajmy się prowadzić przynętę ponad nią, zmieniając jej prędkość prowadzenia, unosząc odpowiednio wędzisko do góry lub zmniejszając ciężar główki jiggowej.
Pamiętajmy też, że budowa oczu szczupaka umożliwia mu spokojnie śledzenie tego, co się dzieje ponad nim. Ileż to razy prowadząc przynętę w połowie głębokości np. 5m lub większej, mamy pobicia szczupaka startującego do przynęty od dołu. Częsty przypadek podczas trollingu.

Zdjęcie 6. Bogactwo środowiska podwodnego
Podwodna łąka, plątanina wywłócznika wybijającego się pojedynczymi pędami nad ramienice i przydennego rogatka, daje schronienie także skorupiakom i małżom. Każde z nich znajdzie tu także pokarm dla siebie. Jak są raki, będą i okonie, jak są racicznice, będą i karpie. Przecież za tymi małżami karpie wprost przepadają.
W związku z tym, że wywłócznik rośnie kępami dość wysoko, niekiedy nawet pod samą powierzchnię, warto więc poświęcić więcej uwagi obławianiu praktycznie każdej, nawet pojedynczej roślince, która może stanowić miejsca wyczekiwanie drapieżników. Zawsze będzie to lepsze , aniżeli przypadkowe obławianie wybranego sektora.

Oczywiście miejmy na uwadze fakt, że każde zawada, podwodne pale, powalone drzewa, podwodne górki i stoki będą prawdopodobnym miejscem bytowania tego drapieżnika.
Na zakończenie nie zapomnijmy o tym, że nasz drapieżnik, będzie przebywał w różnych partiach jeziora w zależności od pory roku. Jest to nierozerwalnie związane m.in. z tym, że będzie podążał zazwyczaj za swoimi ofiarami w poszukiwanie łatwego pożywienia. A niby wszystko miało być takie proste.

Podwodna sesja zdjęciowa z jeziora Powidzkiego została udostępniona przez Kolegę Piotra, naszego szczupakowego rekordzistę.

 


4.9
Oceń
(44 głosów)

 

Stanowiska szczupaka w jeziorze - opinie i komentarze

marusia-92marusia-92
0
I co w tym artykule nowego??? W kążdym artykule o szczupaku to samo. (2013-12-16 15:01)
okiem_sandaczaokiem_sandacza
0
Bardzo ciekawy wpis;) Tylko dlaczego musiałem to zobaczyć gdy akurat siadałem do lekcji? haha;) ***** (2013-12-16 15:38)
korczenskiskorczenskis
0
W sumie to nic Kolega nowego nie napisał :) Za to zdjęcia super:) (2013-12-16 16:55)
barrakuda81barrakuda81
0
Rzeczy niby wielu znane a faktycznie nawet doswiadczeni o nich zapominaja.Piekne ujęcia.Pozdrawiam.*****. (2013-12-16 17:08)
Karol2929Karol2929
0
Zdjęcia super!! i za to 5 (2013-12-16 18:00)
ZanderHunterZanderHunter
0
Podwodny świat to jest to...:) (2013-12-16 18:16)
Michal8300Michal8300
0
piękne zdjęcia ciekawy opis 5 :D (2013-12-16 20:31)
rysiek38rysiek38
0
Moge jedynie potwierdzic racje obserwacji. Kiedyś też łowiłem byle dalej i efekty mizerne a teraz łowie głównie wzdłuż brzegu czy tak jak zauważyłeś pomostów i jakby ryb w wodzie przybyło :-) (2013-12-16 23:13)
u?ytkownik66015u?ytkownik66015
0
Niby zawsze to samo ale nie tak samo. Każda wskazówka wynikająca z własnych doświadczeń i obserwacji jest wielokroć wartościowsza od ogólnikowych opisów. Nie wszyscy łowią od 30-tu lat i opisy takie jak ten pomogą niejednemu początkującemu spinningiście. ***** (2013-12-16 23:28)
Zibi60Zibi60
0
Podzielam w pełni wpis kolegi @spiner58. Opisy przyrody znamionują wielkiego jej miłośnika, zdjęcia pięknie ozdabiają wartościowy artykuł. 5* (2013-12-17 05:23)
u?ytkownik146431u?ytkownik146431
0
Fajny artykuł.Szczupak musi po prostu mieć za czym się schować. (2013-12-17 16:35)
janglazik1947janglazik1947
0
Gdyby nie roślinność szczupak chodził by głodny spać, a tak ma i stół i schronienie , i kryjówkę z której atakuje swe potencjalne ofiary. Fajne zdjęcia no i opis za który należy się piątka. (2013-12-17 18:19)
niutek40niutek40
0
Kurcze tak sobie ponurkować, po "moim" jeziorku jak kolega Piotr. To jest moje marzenie, które raczej się nie spełni... (2013-12-17 21:01)
BarttBartt
0
Zapewne sam autor artykułu nurkował i te zdjęcia są jego... (2013-12-18 09:26)
BarttBartt
0
A to zdjęcia kolegi Piotra. Sory. Mimo wszystko wiadomo, gdzie szczupak przebywa. Nic nowego tu nie ma. (2013-12-18 09:28)
TomekooTomekoo
0
Rewelka te foty kolego ;-) Natomiast wpis powinien uczyć że nie warto gibać żelastwem gdzie popadnie a wnikliwie obejrzeć wodę przed rzutem ;-) Pozdro Zdrowych Wesołych ;-) (2013-12-25 10:13)
miromax123miromax123
0
Dla starych wyjadaczy może nic nowego, ale dla mnie sporo informacji , dzięki.
(2014-01-05 13:18)
troctroc
+2
Wpis potwierdza tylko regułę że szukanie szczupaka to brak reguł, możemy jedynie hipotetycznie przyjąć gdzie szukać, zawsze jakaś wskazówka... (2015-11-15 17:22)

skomentuj ten artykuł