Groch jako przynęta na ryby

/ 12 komentarzy

Groch jest atrakcyjna zanętą i przynętą dla większości ryb karpiowatych. Przed laty był częściej stosowany niż obecnie. Starsi wędkarze zapewne pamiętają haczyki grochowe o szerokim łuku kolankowym, specjalnie przeznaczone do łowienia na te przynety. Dzisiaj, kiedy dowolne przynęty można bez problemu kupić w sklepie, pracochłonny w przygotowaniu groch stracił na popularności. ale warto do niego wrócić, gust ryb w tym czasie na pewno sie nie zmienił. Do gotowania nie powinno sie używać mieszanek grochu. każda z jego odmian dochodzi do pożądanej miękkości w innym czasie. Z tego samego powodu warto wybrać ziarna o podobnej wielkości. groch przed gotowaniem należy opłukać i zalać zimna woda na 24 godziny żeby napęczniał. Po tym czasie trzeba go przepłukać, zalać ciepłą woda i gotować na małym ogniu przez 2-3 godziny, aż będzie wystarczająco miękki. Poznajemy to po tym, ze ziarno poddaje się pod naciskiem palca, ale jego polówki sie nie rodzielają.
Wody w garnku nie moze byc zbyt dużo bo ziarna będą o siebie uderzaly co powoduje pekanie łupin (nie należy mieszać lyżką). Wody nalewamy 1-2 cm nad powieżchnie grochu. Ubytki parującej wody uzupełniamy wrzatkiem. Po ugotowaniu groch rozkladamy na ściereczce i suszymy. Największe i nie popękane ziarna wybieramy na przynete, reszta dostaje do nęcenia. Mozna tez groch gotowac przez kilkanascie minut a nastepnie zalac go wrzącą woda i zostawic na cala noc w termosie (polecam pierwszy sposób). Na haczyk o dużym luku kolankowym i krótkim trzonku groch zakladamy tak, zeby ostrze spinalo obie polówki ziarna. Na groch mozna lowic caly sozon, od wczesnej wiosny az do jesieni. Najczesniej jest stosowany w rzekach, gdzie jest klasyczną przynętą na jazie, klenie i brzany, ale dobrze biora na niego równiez plocie, leszcze, karpie, i liny. W wodach stojacych trzeba najpierw nęcic prae dni zeby przyzwyczaic ryby do nowego pozywienia. Duza zawartosc bialka i weglowodanów w grochu docenili karpiaze. ma znaczny udzial w drobno ziarnistych zanetach , slużacych do przyzwyczajenia ryb do miejsca. W lowiskach, gdzie ryby grochu nie znają nęcenie trzeba rozpoczac od malych porcji i w pierwszej fazie lepiej uzyc ziaren niegotowanych, ktore dłuzej moga lezec w wodzie nie psujac sie. Na groch gotowany pzrechodzimy wtedy gdy jest on w zaneconym miejscu wyjadany przez ryby.

 


4.3
Oceń
(26 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 1)

Ocena użytkowników:

Jakość:
(5)
Cena:
(5)
Użytkowanie:
(5)

Średnia ocena:

5



Groch jako przynęta na ryby - opinie i komentarze

lechu80lechu80
+1
Nie próbowałem jeszcze grochu jako przynęty ani zanęty. Jakie to gatunki tego grochu używać? Czy to może też być groch duży Jasiek czy tylko te małe jak groszek cukrowy?
(2011-02-12 18:23)
roczeslaroczesla
0
Kol  Lechu  { Jasiek to FASOLA NIE GROCH !!!} Groch to groch - jest cały lub łuskany stosujemy do wędkowania cały . pozdrowionka !!!
(2011-02-12 18:59)
roczeslaroczesla
0
PS: Patrz zdjęcie obok opisu !!!
(2011-02-12 19:01)
pstrag222pstrag222
+1
Od kiedy stawiałem pierwsze kroki z wędka u boku ojca który zawsze miał groch w torbie. I ją tak czynię nadal lubię ta przynete choć jest teraz już trochę wypierana. Ale jednak jest bardzo skuteczna. Zostawiam 5. Pzdr. Pstrag222 (2011-02-12 19:15)
mirek2000mirek2000
+1
Dokładnie groch jest bardzo skuteczną przynętą w szczególności na jazie i klenie. Chociaż sposób gotowania jaki przedstwiłeś nie jest zbyt dobry znam owiele lepsze. Aby skutecznie łowić na groch należy najbierw dobrze go przygotować bo inaczej wyników mieć nie będziemy. Samo łowienie na groch jest bardzo trudną sprawą. Ja uczyłem sie tego od naprawdę dobrego wędkarza który pokazał mi jak gotować groch, aby nie popękał itd, nauczył mnie jak i gdzie nim nęcić. Ale jeszcze tego wszystkiego dobrze nie opanowałem. Ten znajomy wędkarz ma takie wyniki u mnie na łowisku że aż mi dech zapiera. Pozdrawiam ;) (2011-02-12 21:44)
mirek2000mirek2000
0
Przepraszam  chodziło mi o jazie i leszcze ;) (2011-02-12 21:44)
zbynio5ozbynio5o
0
***** :) (2011-02-13 23:43)
gieniogienio
+1

Staram się zbierać jak najwięcej informację nt. dawniej stosowanych metod polowu. Z zainteresowaniem więc analizowałem Twój opis. Prawie 30 lat temu, na Wiśle, łowiłem  na groch: brzany i leszcze. Nieco inaczej go gotowałem. Młody groch, koniecznie z łupiną, umieszczałem w pończosze. Moczyłem dobę, a następnie gotowałem 1 godzinę. Po czym chwytałem pończochę kombinerkami i wyciągałem z gotującej wody. Palcami zniatając sprawdzałem twardość. Gdy pękały połówki, a nie rozgniatał się, to jeszcze gotowałem go 15 minut. Nie schładzałem go zimną wodą, tylko wsypywałem go do łubianki, gdzie studził się i wysychał. Uważałem, że dobrze ugotowany groch to taki w którym: łuska jest absolutnie nie popękana (zabezpiecza to pończocha),  a haczyk wchodził jak w masło. Groch który miał popękaną łuskę, nie nadawał się na haczyk. Haczyki oczywiście żółte, umieszczane tak, aby bardzo grot bardzo minimalnie, ale przebijał łuskę.  

Dzisiaj łowiąc płocie kukurydzą z puszki, niekiedy zgniatam ziarna  palcami. Natychmiast poprawiają mi się brania. Artykułem przypomniałeś mi zabawę z grochem. Nakarmię więc nimi płocie.

Ostatnie zdanie Twojego artykułu, jest bardzo mądre, sam doświadczyłem. Gratuluję.

(2011-02-14 21:44)
gieniogienio
0
(2011-02-14 21:44)
PandaAuPandaAu
+1

Można nie łowić na tą przynęte nic prze pare dnia ale jak juz coś uderzy np. na dwa grochy na pewno będzie nie małe.Działa na duże ryby.
Dużo ludzi nęci nim na rzece.(Drwęca ). Daje to efekty

Ale w jeziorze też się sprawdzi.Leszcz i lin bardzo skutecznie na nie działa.
No i używany najszczęsciej przez starych wyjadaczy :)

(2011-02-16 04:31)
SuperGroverSuperGrover
+1
Można jako przynętę stosować groszek z puszki jako przynętę do gruntówki? Groszek z puszki wydaje się dość miękki, ale gdyby dać ziarenko lub dwa z robaczkiem? (2013-05-19 20:32)
amur tvamur tv
0
Ocena sprzętu:
Jakość:Cena:Użytkowanie:
Powinien działać szczególnie że mało kto go używa w śród moich kolegów już nikt (2020-08-22 02:32)

skomentuj ten artykuł