Gdzie łowić szczupaka w maju w rzece?

/ 11 komentarzy / 12 zdjęć


W poprzednim tekście który znajdziecie na moim blogu, opisałem wskazówki dla początkujących wędkarzy, na temat lokalizacji majowych szczupaków w jeziorze. Zobacz poprzedni artykuł. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie - gdzie łowić szczupaka w maju w rzece.


Prostka z trzcinowiskiem aż prosi się o obłowienie.


Klasycznymi miejscami w uregulowanych rzekach, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę to rzeczne porty i starorzecza. Jeśli takich miejsc nie ma w waszej okolicy, sprawdzajcie każde miejsce z w miarę płytką, dobrze nasłonecznioną, stojącą lub wolną płynącą wodą. Ciekawe są zastoiska za główkami i różnego rodzaju spowolnienia nurtu. Jeśli rzeka w której chcecie łowić jest nieuregulowana, prawdopodobnie rozlała się wiosną po okolicznych łąkach. Zalana łąka to idealne miejsce dla szczupaczego tarła. W maju zazwyczaj rzeki wracają do swojego koryta ale zanim zaczniecie szukać drapieżników w korycie, poszukajcie zagłębień terenu, w którym została powodziowa woda. Odcięte od rzeki bajora i niewielkie rozlewiska bywają pełne szczupaków. W takich miejscach można się fenomenalnie wyłowić, oraz pomóc trochę przyrodzie, przenosząc uwięzione drapieżniki do rzeki, zanim woda całkiem wyschnie lub ryby padną łupem panów z widłami.


Pozostałości rowu melioracyjnego? - to miejsce trzeba koniecznie sprawdzić!




Co zrobić jeśli w rzece stan wody jest niski? Nie pozostaje nic innego jak szukanie szczupaków w klasycznych miejscach. Warto oczywiście jeszcze zaglądać do rowów melioracyjnych, ponieważ szczupaki mogą w nich jeszcze stać, nawet jeśli wody w rowach będzie niewiele. Wracając do koryta rzeki, trzeba koniecznie zwracać uwagę na wszelkie przeszkody, które zalegając w wodzie spowalniają nurt. Szczupaki świetnie się czują za powalonymi drzewami i zalanymi krzakami. Spowolnienie nurtu lub wsteczny prąd, może tworzyć się za niewielkim naturalnym cypelkiem lub zwaliskiem gliny. Ciekawe są płytkie zatoki tworzące się na zakrętach rzeki, tym bardziej jeśli dno jest zamulone, a w wodzie widoczne są pozostałości zeszłorocznej roślinności. Takie miejsca się szybciej nagrzewają i zazwyczaj pełne są niewielkich wodnych żyjątek, będących stałym menu drobnicy. Słaby uciąg wody, ciepło i pożywienie, to wymarzone miejsce dla szczupaków. Chociaż prostki wydają się mniej ciekawe, warto je również obłowić. Najlepsze będą odcinki rzeki, porośnięte pozostałościami zeszłorocznych trzcinowisk. Zagłębienia i występy w trzcinowiskach, również spowalniają nurt, oraz dodatkowo tworzą naturalne kryjówki dla drapieżników.


Niewielka zatoczka ze stojącą wodą jest typową szczupakową bankówką.

Wrócę jeszcze na chwilę do wspomnianego na początku starorzecza. Stare koryta rzek często tworzą prawie oddzielny ekosystem o charakterze wody stojącej. Mogą być to niewielkie zbiorniki lub rozległe akweny, w których znalezienie szczupaków może wcale nie być takie łatwe. Obławiając starorzecza, starajcie postępować podobnie jak w przypadku opisanych wcześniej jezior. Szukajcie miejsc z płytką i szybko nagrzewającą się wodą. Towarzystwo zeszłorocznych lub młodych trzcinowisk jest jak najbardziej pożądane, chociaż nie nieodzowne. Jeśli wczesną wiosną jest ciepło, starorzecza bardzo szybko zarastają, a szczupaki świetnie się czują między dywanami młodej roślinności wodnej.


Mam nadzieję, że powyższe podstawy ułatwią początki łowienia szczupaków w mniejszych i większych rzekach. Na moim blogu znajdziecie również wpis na temat przynęt i sposobu ich prowadzenia. Połamania życzę!

 


4.8
Oceń
(34 głosów)

 

Gdzie łowić szczupaka w maju w rzece? - opinie i komentarze

u?ytkownik146431u?ytkownik146431
0
U mnie raczej trzeba było by zadać pytanie:Czy jest jeszcze szczupak w tej rzece?? (2015-04-22 10:55)
LeoAmatorLeoAmator
0
A u mnie trzeba się nieźle nałazić żeby opisane bankówki w ogóle zobaczyć,ale wszystko przede mną.Rzeka to rzeka a ryba wydeptana daję większą satysfakcję. (2015-04-23 00:07)
kabankaban
0
U mnie jak u kolegi @wasiu13. (2015-04-23 20:05)
karwos33karwos33
0
Sebastianie i Koledzy! Życzę Wam samych sukcesów w rozpoczynającym się lada dzień sezonie :) CZEGO NIE ŻYCZĘ WAM NATOMIAST, to pogody, takiej jak na pierwszym zdjęciu :D Do zobaczenia nad wodą :) (2015-04-28 10:34)
barrakuda81barrakuda81
0
Niełatwa to sztuka... Np. w Wiśle szczupak ma się dobrze ale zlokalizować coś większego w maju to trudna sprawa, przynajmniej dla mnie:-) (2015-04-28 11:09)
marek-debickimarek-debicki
0
Jak Koledzy powyżej czekam z zaciekawieniem na zbliżający się weekend. Jednak te chwile oczekiwania przeplatane są także i pewną obawą i refleksją nad tym, ilu z nas zachowa rozwagę i umiar podczas połowu tego pięknego drapieżnika? Bądźmy jednak dobrej myśli i miejmy nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje naszych planów. (2015-04-28 15:32)
Kowal73Kowal73
0
Seba .....Jadę, jadę nad wodę :)***** (2015-04-28 17:39)
Jakub WośJakub Woś
0
Urokliwa ta rzeczka ze zdjęć (2015-04-29 00:15)
erykomerykom
0
Nieraz kilka rzutów na rowie obdarzyło mnie szczupakiem :) (2015-04-29 21:32)
mateusz221mateusz221
0
super artykuł :) moje pytanie brzmi czy na jednym stanowisku tj. w miejscu gdzie jest dużo zatopionych gałęzi i różnego rodzaju krzaków gdzie na pewno szczupak jest może być więcej niż 1 sztuka ? czy szczupaki mają swoje terytorium ? z tego również 2 pytanie gdy wypuszczę złowionego szczupaka w tym samym miejscu gdzie został złowiony czy zostanie on w obrębie tego miejsca... (2015-05-02 22:26)
MarcinMarcin
0
świetny tekst (2015-06-18 13:06)

skomentuj ten artykuł