Wędkowanie w Norwegii- porady, spostrzeżenia

/ 19 odpowiedzi
WitamZakładam to forum dla osób które szukają rad jak skutecznie łowić ryby w Norwegii. Na podstawie własnych spostrzeżeń. 
Pomogę dobrać sprzęt.
Udzielę informacji o sposobach łowieni, przynętach, technikach oraz metodach.
Przepisach panujące w Norwegii
Informacje w jaki sposób wynająć domek, łódkę
Gatunki ryb występujące w Norwegii

Na pytania odpowiadam weekendami Pozdrawiam Piotrek
dziki22ck


Witam na początek „Kiedy na ryby”

O skuteczności naszej wyprawy decyduje kilka w spółczynników

         Doświadczenie

Każdy jakieś posiada

         Wiedza

„Człowiek się uczy całe swoje życie i umiera głupi”. Uczmy się od innych. Wyciągajmy  konsekwencje ze swoich błędów

         Warunki atmosferyczne

Każda pora roku ma do zaoferowania odmienną pogodę. „ Nie ma złej pogody jesteśmy tylko źle ubrani”. Latem najlepsza jest stabilna oraz lekki wiatr. Jesienią pochmurna wietrzna i deszczowa. Zima pierwsze przymrozki.  Wiosna jest zdecydowanie najlepsza czy deszcz czy słońce.  

         Znajomości  łowiska

Po pierwsze Batymetria dna, znajdziecie ją tutaj :

http://kart.kystverket.no/default.aspx?gui=1&lang=2

   Co nam to daje każdy gatunek ryb ma ulubioną głębokości na, której żeruje i odpoczywa. Jest to uzależnione oczywiście od pory roku i temperatury wody oraz ciśnienia atmosferycznego .

Ta mapa posiada również wiele dodatkowych opcji które pomogą nam w znalezieniu drogi oraz szlaków turystycznych.

 

Po drugie ruch i pływy wód morskich (Przypływ i odpływ), znajdziecie tutaj :

http://easytide.ukho.gov.uk/easytide/EasyTide/SelectPort.aspx

Dzięki tej wiedzy znamy najlepszy moment żerowania ryb. Na przypływie są to pierwsze dwie godziny przed pełnym przypływem i kolejne dwie godziny po. Razem daje nam to cztery godziny  intensywnych brani. Na odpływie jest podobnie lecz ten czas jest krótszy o jakieś dwie godzi jedną przede i jedną po. Nie jest to jednak regułą są dni fenomenalne kiedy łowimy z dobrym skutkiem całą dobę. Jednakże ma to znaczny wpływ na nasze rezultaty.

 

Jeżeli ktoś chce mogę opisać to do wybranego gatunku,  pory roku oraz najlepszej głębokości

 

Ryby Poławiane w morzu Norweskim to: Dorsz, Czerniak , Rdzawiec,  Molwa, Brosma, Karmazyn, Plamiak, Makrela, Ostrobok, Śledź, Flądra, Halibut, Węgorzę, Łosoś, Pstrąg, Wargacz oraz Rekiny.

Metody to Spinning od lekkiego do ciężkiego  (wędki w  zakresie  1,8-3,6 m 40-1000g sw). Łowienie gruntowe.  Surfcasting  tom metodą można łowić na otwartym morzu jak i w fiordach.

Możemy skutecznie łowić z kei,  mostów, bądź po prostu z brzegu (plaży, klifów, skał itd.) oraz łodzi. Łodzie jeżeli takiej nie posiadamy, można wynająć nie są to wbrew pozorom ogromne koszty.

 

Pozdrawiam Piotr

(2014/03/17 23:46)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

mmcichy


Witam
Rozważam od jakiegoś czasu przelot do Stavanger i wynajęcie domku / łódki w okolicy na 1 tydzień w wakacje (lipiec-sierpień). Prosiłbym o informacje od osób, które łowiły w okolicy Stavanger - mogą polecić miejscówki, techniki łowienia, zakwaterowanie itp.
MC (2014/03/23 14:52)

gregorio1977


Witam.Dziękuję za podpowiedzi odnośnie wędziska morskiego.Mam jeszcze kilka pytań:co sądzisz o takim wędzisku dragon millenium dorsz 2,70 60-150 i 120-250.Kołowrotek który chcę kupić to penn spinfisher ssv-5500.Jaką grubość wybrać plecionki?No i na koniec pytanie odnośnie echosondy.Wybieramy sie ze znajomymi w sierpniu do Norwegii,mamy domek w rejonie Äkrafjorden.Niestety łódź która mamy do dyspozycji nie posiada echosondy.Jak sądzisz,czy zabawa w łowienie bez echa ma jakiś sens?A może zainwestować i kupić jakieś urządzenie.Masz jakieś propozycje?Pozdrawiam Grzegorz (2014/03/23 17:10)

pilot-r


Witam. Jeżeli chodzi połowy w Norwegii, to temat rzeka. Sugerowany przez kolegę gregorio sprzęt (kije dragon millenium) są całkiem w porządku. Ja w zeszłym roku na Hitrze większość czasu łowiłem kijem dragon millenium pilk cw. do 250 i dawał radę. Plecionka najbrdziej przydatna około 0,20mm do 0,25mm (ja łowiłem na power pro), przypon z fluorocarbonu około 0,7mm. Solidniejszy sprzęt jedynie gdy łowisz na "trupka". Jeżeli chodzi o kołowrotki to ja preferuję sprzęt Penna (używam najczęściej slammera 560L). I tu ważna informacja! Trzeba zapomnieć o max dokręceniu hamulca jak na Bałtyku.  Hamulec musi oddawać, bo jak walnie ładny sej to będzie masakra (może połamać sprzęt). Co do echosondy,  to jest moim zdaniem niezbędna. Nawet w rybnej Norwegii trzeba łowisko namierzyć - przede wszystkim głębokości, spady, ukształtowanie dna, no i namierzyć drobnicę - za nią idą okazy. Nie wyobrażam sobie tarabanić się pół świata a następnie nie dać sobie szansy namierzyć rybek. Już w najgorszej sytuacji, gdy nie ma możliwości zdobyć echosondy trzeba wtedy "przykolegować" się swoją łodzią do innej łodzi która ją ma i trzymać się razem, no ale wtedy jesteśmy uzależnieni od innych i nie możemy sami sobie ustalać trasy i miejsc połowu.  Moim zdaniem w Norwegii dobra echosonda i umiejętnośc z odpowiedniego z niej korzystania to więcej niż 50% do osiągnięcia sukcesu. Dodam jeszcze kwestę bezpieczeństwa - bardzo łatwo nadziać się na skały które z uwagi na pływy czasami moga się znajdować niedaleko pod powierzchnią. Jeszcze raz powtarzam moim zdaniem echosonda to podstawa!!!    (2014/03/24 09:16)

dziki22ck


Witaj mmcichy Stavanger Latem nie spodziewał bym się tam okazałych ryb. Jest to jeden z najcieplejszych rejonów w Norwegii bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Mam sporo znajomych którzy jeżdżą do pracy w okolice Stavanger w sezonie letnim. Wędkują ale bez okazów. Najlepszym sposobem Jest szukanie ławic makreli, które w tym okrasie są bardzo liczne. Można je zlokalizować w bardzo prosty sposób, Podążają za nimi mewy oraz orły. Tam gdzie ptaki na pewno są i ryby oraz sporo wędkarzy na łódkach. Można je poławiać na wędki od 2,4 m i od 50 g cw. krótszych i słabszych nie preferuje. Pilker od 50 do 150g plus przywieszki obowiązkowo. Ławice makreli żerują maksymalnie do 25 m głębokości. Bardzo często tuż przy powierzchni. Trafiając na ławice makreli pozyskujemy tak zwane najlepsze mięso do połowu większych ryb. Mięso trafia na zestaw. Rodzaj zestawów jest mnóstwo. Postaram się po świętach pokazać parę moich zestawów na forum oraz sprzętu z jakiego korzystam do tej metody. Mięso (np. Makrela przecięta na pół, Zaczepiona na dwóch kotwicach 0/3 i 0/2. Pierwsza 10-15 cm od pilkera druga 20-30 cm w zależności od wielkości ryb. Pilker 150-500g "sprzęt stosowany musi być adekwatne do metody"). Przynęta trafia pod ławice makreli tam zaczynamy zabawę można liczyć na czerniaki, rdzawce, dorsza a nawet małe halibuty czy też zębacze W zależności od miejsca gdzie się znajdujemy, głębokości, ukształtowania dna oraz podłoża dennego. Metoda prowadzenie przynęty jest uzależnione od gatunku który chcemy pozyskać. Niestety ryby nie są z byt ogromne i rzadko się trafiają ponad 5 kg. Mogę opisać jeszcze parę innych metod ale uważam że ta jest jedną z najskuteczniejszych. Z czasem opisze więcej metod Pozdrawiam (2014/03/25 11:09)

dziki22ck


Witaj gregorio 1977

Podobnie jak pisałem koledze mmcichy Region w, który ty się udajesz również jest ciepły (ciepła woda) Jednak musisz zwrócić uwagę że dużo więcej pada.

Po pierwsze dobre ciuchy nieprzemakalne.

Po drugie Wędka jest super ale na Bałtyk do fiordu ok też się nada. Preferuje długie wędki, według mnie są lepsze. Delikatniejsza wersja jest ok do spinningu z brzegu i łodzi na naturalne i sztuczne przynęty. Do połowu drobnicy.  Pisząc drobnice mam na myśli ryby ok kilograma można trafić znacznie większe. Małe makrele, czerniaki, flądry itd. Mocniejsza bardziej uniwersalna pilker plus przywieszki dorszowe i nie tylko . Plecionka polecam Daiwa Tournament wielo kolorowa jeżeli zdecydujesz na wyjazd bez echa lub fluo rozmiar 0,17 do 0,20. W Norwegii jest dużo większe zasolenie wody niż na Bałtyku. Plecionka power pro też jest ok ale znacznie szybciej się niszczy.  Jeżeli chodzi o mięso to trochę słaba w zależności od metody wędki 100-450g a nawet do 1000g Plecionka 0,25 do 0,45 polecam Spiderwire.

Po trzecie Kołowrotek, posiadam PENN SLAMMER 760L jest to mój najgorszy zakup totalnie nie nadaje się do plecionki. Lepiej już nawija plecionkę i pracuje Dragon Boat Master pięć razy tańszy. Nie wypowiem się na temat twojego kręciołka który chcesz kupić. Uważam że jest to strasznie przereklamowany sprzęt, którego atutem dla wszystkich handlarzy jest aluminiowy korpus.

Ostatnia kwestia echosonda i tak i nie. Osobiście łowiłem skutecznie bez echa przez dwa lata korzystając z

         Map topograficznych

         Języka u miejscowych

         Obserwacji okolicznych wędkarzy

         Obserwacji zachowania zwierząt i wody

Nie miałem problemu z zlokalizowaniem ryb. Na pewno znacznie dużej mi to zajmowało niż z echem . Ale da się jeżeli nie możesz pożyczyć od znajomego, a nie chcesz jechać na łowisko, i wędkować po omacku. A masz problem z czterema punktami wymienionymi wcześniej to musisz się liczyć z kosztem od 1000 zł do 3500 zł za używane echo z gps które nadaję się do Norwegii . Decyzja należy do ciebie

Pamiętaj ilu wędkarzy tyle opinii i rodzajów sprzętu.

Polecam dorożkę to znaczy spinning ok 100g cw wahadłówki, obrotówki, woblery nisko schodzące  max 3m. Bardzo powoli płyniemy ciągnąc a sobą przynętę jakieś 25-50m za łódką.  Na tego typu trolling można złapać latem belonę, troć a nawet łososia i pstrągi

Trochę o przepisach:

1.       Czerwonych boje które oznaczają zazwyczaj hodowle łapiemy od nich w oddaleniu ponad 200m  

2.       Dopływy słodkich wód do fiordu 50m od np. ujścia rzeki łapiąc z brzegu i 200 m z wody Wyjątkiem jest posiadanie licencji na tą rzekę, średni koszt od 200nok za dzień

3.       Obowiązkowe kapoki

4.       Zapominamy o browarze i łowieniu na kacu na łódce

5.       Osoby urodzona po 1980 r muszą posiadać patent sternika morskiego na silniki pow. 10 km Uwaga do puki nic się nie stanie ( nie wpłyniemy w kogoś ) to nie za bardzo patszą ta te pozwolenia. Przepis obowiązuje od 2010

6.       Czarniak posiada wymiar ochrony 35 cm

7.       Na osobę można przewieź przez granice 15 kg fileta  Uwaga ważą z paczką i lodem

8.       Na połów łososia w morzu trzeba mieć pozwolenie koszt roczny to 460 nok

9.   Podczas kontroli nie pyskujemy kary są dotkliwe, a jeżeli jesteśmy grzeczni wszystko może się skończyć pouczeniem.

(2014/03/25 15:46)

dziki22ck


Witam Wszystkich Zapaleńców wędkarstwa

                Polecam Zapoznanie się z 11 filmami które wam przedstawię. Większości z was nie zrozumie ani słowa wypowiedzianego przez jednego z bardzo znanych wędkarzy norweskich. Można się jednak przyjrzeć jak buduje zestawy, łowi ryby, typuje łowiska (i nie posiada echosondy tylko mapę) Na samym początku podałem link do stroni i informację gdzie takowe można nabyć

 Tips om fiskeutstyr - Porady na temat sprzętu wędkarskiego

http://www.youtube.com/watch?v=UCyAnuyyJMQ

 Bergfiske med Asgeir Alvestad - Wędkowanie z brzegu, molo, kei z Asgeir Alvestad               

http://www.youtube.com/watch?v=4T-hL-D3FQw

Nusfjord, Lofoten - the seasonal Cod fisheries - Sezonowe połowów dorsza                   

http://www.youtube.com/watch?v=Smwl_TwdIac

Chasing the Big One - Lofoten, Fedje and Soroya in Norway - Duże ryby na multiplikatorze    

http://www.youtube.com/watch?v=jndndx5lRUg

Knute tips – Wskazówki                                                        

http://www.youtube.com/watch?v=g5AD8eHZscI

Sjøørret fiske – Morskie trocie                                                

http://www.youtube.com/watch?v=yKt9BMfK85k

Sei og lyrfiske – Czarniak i Rdzawiec                                      

http://www.youtube.com/watch?v=JgeP-vzhafg

Fiske etter lange – Łowimy Molwę                                                                      

http://www.youtube.com/watch?v=p9SybXy1Qto

Tørskefiske – Łowimy Dorsza                                   

http://www.youtube.com/watch?v=uPww3XbYYeY

Hvitting fiske – Łowimy Plamiaka                            

http://www.youtube.com/watch?v=uOCgWPIH5Mg

Agnfiske etter flatfisk – Przynęta na płastugi ( Flądry, halibut itd.)         

http://www.youtube.com/watch?v=fhfeQMmBMv0

Moje zestawy oraz przynęty są bardzo zbliżone. Oczywiście mam troszkę własnych modyfikacji które pomagają mi selekcjonować ryby pod względem ich wielkości. 

Pozdrawiam Piotr

(2014/03/25 16:40)

dziki22ck


W związku z duża liczbą pytań jak korzystać z mapy w linkach podanych na początku forum drobna wskazówka.
Pierwszy linkMożna korzystać w II sposoby szukać miejsca do wędkowania Po pierwsze włamywaczy mapę i oddalamy szukając okolicy która nas interesuje a potem przybliżamyDrugi wpisujemy w okienko "søk" miejscowości i potwierdzamy klikając wyskoczy nam tabela w której musimy potwierdzić miejscowościZnaleźliśmy interesujące nas miejsce czyli fiord, zatokę itd Wybieramy zakładkę po lewej stronie na pasku "grunnkart" rodzaje mapTopo2 (GC) mapa standardów drogowa i morska z nazwami wszystkich miejscowości, landów, dróg i fiordówGrunnkart (AGG) topografia ziemnaKartdata2 (GC) topografia ziemna 2DToporaster2 (GC) topografia ziemna 3DDybdedate (WMS) Batymetryczna denna fiord, zatok, morza To jest to co nas interesuje skala dolny lewy róg proponuje 1000m lub mniejszą np 200m ps. im mniejsza skala tym dokładniejsza i niestety wolniej się ładuje mapaNorge i bilder (GC) zdjęcia satelitarne następna drogi morskieitd. i ostatnia mapasjøkart (GC) podobnie jak mapa Dybdedate (WMS) ale to jest dla żeglarzy zaznaczone są wyznaczniki oraz tak zwane rzeki morskie 
Drugi linkWyskakują trzy mapy dwie małe i jedna duża. Na pierwszej w prawny górnym rogu wybieramy orientacyjnie kontyngent i państwo klikając myszka na to co nas interesuje.Mapa dolny lewy róg precyzujemy bardziej nasz wybór również klikając. Duża mapa pokazuje nasz wybór i umożliwia niewielką regulacje. Po prawej stronie mamy nazwy miejscowości klikamy na interesującą nas, wyskoczy nam strona na której pojawi się informacja.  "Free prediction for today" to znaczy bezpłatne prognoza na dziś można wybrać ile dni nas interesuje i wciskamy "predict" na niebieskim tle.Wyskoczy nam tabelka i diagram z podaną godziną przypływu i wysokością tak zwanej fali oraz odpływu Pozdrawiam Piotr (2014/03/28 21:58)

vasyl


Witam,
mieszkam w Bergen od ponad pol roku. Jako, ze w Polsce bylem zapalonym sandaczowcem chcialbym sprobowac swoich sil z norweskimi potworami wodnymi.
Interesuje mnie polow z brzegu. Jaki zastosowac kij i jaki kolowrotek? Srednia polka cenowa. Co do przynet - slyszalem, ze bardzo dobrze sprawuja sie polskie kopytka na glowkach 30-50gram.
Prosze zatem o pomoc w doborze sprzetu, tj:-kijek,-kolowrotek,-drobne akcesoria (przynety, itd)
i o wszelkie rady, a propo polowu z brzegu w Bergen.

Z gory dziekuje, pozdrawiam (2014/05/04 11:28)

forel


Witam. Ma ktoś informacje o wyspie Stord[ na płd. od Bergen]? Chodzi mi o to czy można tam powędkować metodą muchową łososiowate i lipienie w słodkiej wodzie. Będę wdzięczny za info.

(2014/05/04 13:03)

vasyl


Gatunek ryb jest mi obojetny. Wazniejsze raczej jaka metoda chce lowic. Jest to spinning z brzegu z okolic Eidsvag, Bontelabo, Sandviken. (2014/05/04 14:12)

krzysko67


Piszę, aby podzielić się swoimi doświadczeniami z ubiegłorocznego czerwcowego pobytu w Norwegi, gdzie byłem pierwszy i mam nadzieję nie ostatni raz. Pojechaliśmy ekipą wśród, której nie było osób, które wcześniej zawitałyby tam w celach wędkarskich. Generalnie nie nastawialiśmy się specjalnie na jedną metodę połowu, czy też gatunki ryb. Aczkolwiek każdy z nas marzył o spotkaniu z łososiem. Poziom adrenaliny podnióśl nam hol łososia, kiedy dojeżdżając do celu przejeżdżaliśmy przez jakąś rzekę, kórej nazwy nie jestem w stanie podać.  Byliśmy świadkami złowienia przez Duńczyka na sztuczną muchę łososia-bagatela 8.5 kg. Po dotraciu do celu i "przywitaniu" Norwegi poszliśmy grzecznie spać. Rano było śmiechu co niemiara. W nocy na jawie praktycznie każdy z nas mocował się z łososiem. Szkoda, że w realu nikt z nas nie miał kontaktu z tą rybą. Kilka razy po opłaczeniu licencji próbowaliśmy nawiązać kontat z królem wędkowania jednakże bez skutku. Właściciel domku zreszta też wędkarz poinformował nas, iż nie było jeszczce prawdziwego ciągu łososia. Twierdził on jednak patrząc na nasze kije, że nawet mając na wędce przyzwoitą sztukę i tak mielibyśmy marne szanse na jego wyholownie. Zwrócilismy uwagę, iż wędkarze wyglądający na prawdziwych łowców łososi mieli nad rzekami malutkie domeczki, z ktorych wychodzili i patrzyli na rzekę, po czym w zależności od spostrzeżeń wyjmowali z nich wędki bądź dalej przechodzili w "czuwanie". Połowiliśmy trochę na fiordach, gdzie trafiło się trochę przyzwoitych dorszy, czerniaków,  molw, czy też niewielkich troci. Ale czy warto było jechać 2.5 tyś. km dla tych ryb. Niech każdy sam sobie odpowie na to pytanie. Problemem jest to, że wszędzie jest woda i to każdego rodzaju. Naprawdę można zwariować. Ciężko się zdecydować bez ukierunkowania na konkretne gatunki ryb. Warto jednak poeksperymentować, jako że wiąże się to z przemieszczaniem po kraju, gdzie widoki bez cienia przesady zapierają dech w piersiach. Teraz o kosztach. O ile ktoś będzie się tam wybierał z napiętym budżetem polecam, aby jechać tam większą grupą dużym samochodem, do którego zapakować na maksa prowiant. Ceny żywności i nie tylko przyprawiają o zawrót głowy. Licencje na rzeki łososiowe i to te "gorsze" też nie należą do tanich, ale do przeżycia. Ale tutaj chyba nie odkrywam Ameryki. W każdym razie w tym roku ponawiam "podbicie" Norwegi. Dalej śnię o łososiu.   (2014/05/16 21:42)

u?ytkownik162240


Kolego ubiegly rok to byla porazka totalna jezeli chodzi o laksa , bardzo mala zostalo zlowianych praktycznie nie wszedl w rzeki  , ludzie placa gigantyczne pieniadze za licencje na polow lososia , az minister gospodarki byl zmuszony do interwencj   (2014/05/18 15:06)

mag-jop


Witam .Jakiś czas temu sprowadzilem do Norwegi łódź 5 metrową z silnikiem wyposażoną w echo srodki ratunkowe itd Mieszkam w okolicy Stavanger chętnie poznam kogoś kto zna tutejsze wody i dużo jeździ na ryby .Szukam towarzysza wypraw znającego temat .Łódź mam na przyczepie jestem mobilny. (2015/06/07 17:43)

TomaP


Witam, wybieram się z kolgą na początku lipca na Nordcapp: http://fishing-nordkapp.com/
Na co się nastawić w tym terminie i na jakich głębokościach?
Pozdrawiam Toma (2016/05/22 18:50)

BMW


(2018/01/27 18:48)

kemdki


Cześć,

wybieram się na przełomie lipca i sierpnia do Norwegii na 3 tygodnie. Będę jechał z Tromso do Trondheim rowerem i namiotem.

Pomyślałem, że można by trochę po drodze porzucać i może się coś uda potem nad ogniskiem obrobić w ramach uatrakcyjnienia wyjazdu.

Podpowiedzcie proszę co powinien mieć za kija? Z wyrzutem 30-50g czy może 100-150g? Co zabrać ze sobą? Woblery / Twistery czy może jeszcze coś innego? Co powinienem mieć minimalnie i w miarę uniwersalnie bez super specjalistycznego (i finansowego) wchodzenia w temat.

Łowić będę tam gdzie akurat się znajdę i w miejscu w którym się znajdę, więc bez jakiegoś wielkiego napięcia podchodzę do tematu.

Na sprzęt też chcę wydać minimalną kwotę (chętnie używany, traktuję to w ramach atrakcji turystycznej. J

Dzięki! (2018/06/08 06:18)