Okonie 2017

/ 203 odpowiedzi / 100 zdjęć
Jak tam garbusy? Pytam bo sie nie mam czym pochwalić.Parę 30 taków ze starorzeczy i troche narybku a w jeziorach okoniowa martwica.Nie wiem czy to efekt spóźnionego tarła czy zimna woda, a może szatan albo inna cholera? Jak jest na Waszych wodach?
Krawcu7


Ja póki co zaledwie kilka sztuk , jeden konkretny i wydaję się mnie , że głównym powodem jest zimna woda..  (2017/05/11 21:46)

u?ytkownik200880


Ja z 5 takich 25-30 i 3szt 30 i troszkę mniejszych, co najśmieszniejsze połówa wpadła na gumy 10-12,5cm :) (2017/05/11 23:08)

okoniowy_bartus


Gdybyś zgłebił trochę temat okoni, to wiedziałbyś, że biorą na spina wiosną bardzo dobrze, przed tarłem - czyli w okresie mniej więcej jak puści lód. Potem zaczynają się interesować same sobą i przestają żerować, co też się przekłada na okres w którym odpoczywaja po tarle. Oczywiście jako tako nie da się określić kiedy to nastepuje, bo zależy od łowiska i temperatury wody. Teraz szczególnie "wywalone" w przynęty spinningowe mają osobniki duże.

Np. u mnie okres dobrego żerowania nastepuję mniej więcej od początku czerwca, wcześniej to bardziej loteria, że akurat rzucisz mu pod pysk jak będzie przymulony. Połowa kwietnia i do połowy maja zawsze było słabo i gryzły jak już osobniki małe i średnie.

Jak łowisz regularnie trzydziestaki to i tak nieźle jak na polskie warunki ; ) ja mam w tym sezonie bardzo mało czasu, ale sezon spod lodu udany, jedna czwórka z przodu i dwa dobre 30+, plus sporo takich 28-30, a potem po lodzie kilka 30-33 też wyjechało ;) Mogło byś lepiej, ale trzeba mieć jeszcze czas i możliwości. Mam nadzieję, że rok, dwa moja sytuacja się ustabilizuje i będę łowił w przyjemnych ramach czasowych. (2017/05/12 00:59)

Jakub Woś


U mnie drób. Tak jak okoniowy_bartus napisał czekam na większe do czerwca - aż zielenina rzuci się na poważniej. (2017/05/12 08:20)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

okoniowy_bartus


Dlatego warto czasem trochę zgłebić temat, żeby sobie dostosować gatunki do okresu ;)
np. taki lin zaczyna sie trzeć gdzie w połowie czerwca i nie bierze do sierpnia, dlategi teraz ma szczyt żerowania można powiedzieć ;)

a dla spinningistów ? teraz dobrze bierze boleń, szczupak, jazio-klenie, ewentualnie spinningowy białoryb ;D (2017/05/12 11:49)

barrakuda81


Ze szczupakiem to bym polemizował...:-) Z boleniami miałem kontakt przypadkowy - jeden kopniak w gumę przy próbie kuszenia szczupaka.Wisłą za duża a na te jeziorowe nie mam nerwów...Mam okoniowe ADHD i chętnie łowiłbym je przez cały rok dlatego dwa tygodnie bez wyników sprawiają że czuję się jak na detoxie:-) (2017/05/12 12:18)

okoniowy_bartus


Też to moja wiodąca ryba, ale dziwi mnie skoro, tak jesteś w nich zakochany, to że nie masz elementarnej wiedzy o ich zwyczajach ;)  (2017/05/12 12:51)

barrakuda81


Nie w tym rzecz.Wody są bardzo różne.Inne zachowanie okoni będzie w płytkich nasłonecznionych starorzeczach a inne w głębokich jeziorach.Wiesz jaką mamy wiosnę...Te ze starorzeczy dawały się połowić i już dawno o tarle zapomniały - teraz ich nie łowię bo stan wody nie pozwala ( bezpośrednie połaczenie z Wisłą ,woda kakao ).Natomiast zastanawiam się jak jest z tymi z jezior bo te nie chcą współpracować.Woda nadal zimna ale nie sądzę żeby nie były już po tarle chociaż kiedyś widziałem okonie trące się w wiślanych basenach na początku maja...Czasem tak jest że bydlaki opasaja się np. rakami i nie żrą prawie nic poza tym ale raki jeszcze nie są łatwo dostępnym pokarmem.Zagwozdka i tyle.Jedyne sensowne wyjaśnienie to temperatura wody.Ichtiologiem nie jestem.To co wiem pochodzi z własnych obserwacji i doświadczeń. (2017/05/12 19:25)

u?ytkownik200880


Ja zastanawiam sie tylko dlaczego okonie teraz biorą na gumy 10-12cm i to biorą tak ze mają ją całą w pysku :) (2017/05/13 10:10)

barrakuda81


Widocznie coś im w nich pasuje.Może akurat przestawiły się na większe ofiary i jest to związane "sezonowo" np z tarłem jakiegoś gatunku.Trudno wyrokować bo co woda to inne obyczaje.Nie ma ogólnych reguł dotyczących takich ryb jakimi są okonie.Ktoś kto myśli że są prawdy uniwersalne jest w błędzie.Oczywiście poznaliśmy ich pewne zachowania ale naukowcy nadal nie są pewni wielu kwestii związanych z tymi zwierzętami.Niedawno czytałem dosyć stare opracowania na temat okoni które prowadzą wędrowny tryb życia i wracają na tarło w te same miejsca.Tylko że to znowu dotyczyło tylko pewnej konkretnej grupy ryb.Społeczne zachowania garbusów też są dziwne, zmienne dla każdego środowiska.Dowód: okonie wiślane.Jak mi ktoś wyłoży zasady i zwyczaje życia tych ryb chylę czoła.Inaczej będzie też w "stawie u Pana Stasia" np. bo to odmienne środowisko i inny kompletnie ekosystem.To że okonie reagują na duże gumy może być objawem agresji i terytorializmu.Jak 40 taki walą w gumy kilkunastocentymetrowe to można uznać że chcą pojeśc "grubo" ale czasem to zupełnie małe ryby...Kiedyś w maju skakały mi jak szalone do wielkiego Dorado Lake'a...Zjeżone płetwy i straszna agresja.Pukały ale żaden się nie zapiął bo kotwice olbrzymie.To jeden z powodów dla których każdy kto łowi okonie zaleca częstą zmianę przynęt.Po co? Przecież można dopasować kilka pewniaków...Powodzenia:-)Jednego dnia twisterek motoroil a następnego obrotówka dwójka black fury...To dowód że g... wiemy i poruszamy się w temacie jak ślepy we mgle kierując się tylko jakimiś ogólnymi założeniami które czasem bywaja słuszne.Pewnie dlatego jest to takie wciągające:-) (2017/05/13 10:43)

barrakuda81


Co do dużych gum w maju mam podobne spostrzeżenia na jednej z moich wód.Szczerze teraz nawet celowo szukam okoni łowiąc na gumy od 4 cali w górę.Zawsze działało w maju a teraz nie.I bądź człowieku mądry...:-)Coś jest na rzeczy bo na paprochy też nie skubią więc ultralight poszedł do kąta a jego miejsce zastąpił "sprzęt dla prawdziwych facetów":-)Szkoda że okonie znowu górą ale do czasu.Może woda za zimna... (2017/05/13 10:50)

rysiek38


Barrakuda słusznie prawisz , zauważyłem prawie dokładnie to samo a juz na pewno to że w tym roku totalnie olewaja wszystko - co do dziwnych zachowań ,trafiłem kiedyś na dzień że brały namiętnie na żółtego potężnego twistera i to takie 18-25 na wodzie gdzie ogólnie jesst ich mało i średnia to moze jeden na dwadziescia szczupłych a tu dzień niespodzianka (nigdy to się tam nie powtórzyło) (2017/05/13 23:49)

Przemas83


W maju duża przynęta czasem daje ładne ryby , to prawda ;] (2017/05/14 12:58)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

okoniowy_bartus


Dzisiaj poszedłem na okonie, brały małe pyrdki. To sobie mówię, złapie jakąś płotkę na micro jiga. Pyk i siedzi. Dziwna ta płotka. ;) Ciężko teraz skusić te większe pasiaki u mnie, jak są po tarle. Miniaturowa przynęta, a zapięty za samą skórkę. Przy normalnym żerowaniu powinien mieć tego jiga połkniętego nie powiem gdzie ;) Moim zdaniem dziwne rzeczy prawicie. On po tarle jest przymulony po prostu i nie żeruje jak w pełni sezonu. I tu nawet nie chodzi, o same przynęty, tylko o to że nie żre ! A jak już mowa o przynętach, to w teori szybciej teraz powinien żreć sieczkę jak jest wylęg narybku i małych robali. (2017/05/14 19:07)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

okoniowy_bartus


I też warto wspomnieć o samej prezentacji przynęty, a nie samej jej wielkości. Bo jak ktoś zakłada główkę 2 gramową i więcej, do takiej gumki 1,5-2" ala keitech, to ta przynęta dość ostro opada i jak jest ospały to on nie lubi takiego skakania po dnie ;) druga sprawa sama linka, w zależności co założymy, też szybkość i naturalność opadu będzie inna. np. plecionka 0,04 i żyłka 0,14. Plecionką zawsze szybciej dojdziemy do dna. Wtedy warto dać przypon z fc przykładowo i go spowolnić (opad), ale to i tak nie będzie to samo moim zdaniem. A trzecia rzecz widoczność ! Zawsze na żyłkę będzie więcej brań, chodź nie zawsze je zauważymy i plecionka w niektórych wypadkach jest nieodzowna, bo co z tego jak weźmie, jeżeli tego nie zauważymy i nie zatniemy go w tempo.. Inne spojrzenie na to wszystko dało mi łowieniu spod lodu. To dla wielu powinien być wstęp do spinningu ! Jak lukałem w notatki to większość dużych okoni złowiłem niestety na żyłkę... 

No i sorry Barakuda, przyjemny z Ciebie chłopak, ale kurczę, pierwszy taz łowisz okonie w okresie tarła, albo zaraz po nim i dziwisz się, że nie biorą jak w pełni sezonu.. (2017/05/14 19:32)

Krawcu7


Ładne okonie chłopaki. Ja dzisiaj na rzece chciałem klenie ale brały słabo i spadł mi okoń 28-30cm i takiego na równo 30cm wyjąłem.. Po tarle nie było ich widać ,a w przeciągu doby temperatura wody podskoczyła o 3 stopnie i znowu są.. (2017/05/14 20:07)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

pstrag222


To co on pości ? Nie wierze wtakie rzeczy, każda ryba zaraz po tarle szuka pożywienia. (2017/05/14 20:15)

Krawcu7


Po tarle podjadl, w między czasie temperatura wody poszła w dół i siadl na dupie.. przynajmniej tak to wyglądało.. teraz wszystko wskazuje na to, że zacznie intensywniej zerowac.. specem od okoni nie jestem , wolę zdecydowanie klenie i szczupaki a okonie traktuję tylko jako przylowy podczas docelowego łowienia wcześniej wspomnianych gatunków.. (2017/05/14 20:48)

barrakuda81


Może w takim razie rzeczywiście wszystkiemu jest winna zimna woda...Wolniejszy metabolizm, dostępność pokarmu więc łatwiej go zdobyć i potrzeba go mniej a zatem i żerowanie mniej spektakularne, rzadsze...Mam teoretyzować dalej?:-) Bartku nie dziwię się że okonie nie żerują tak dobrze jak choćby w październiku ale jest to ( czas po tarle ) bodaj najlepszy na nie okres.Mam świadomość jak to wygląda.Zwyczajnie zastanawiam się czemu w jeziorach wcale nie bierze bo w starorzeczach choć szału nie było coś tam połowiłem ( na małe przynęty ).Co do dużych przynęt teraz to logika nakazywałaby myśleć że jest jak mówisz czyli raczej paprochy natomiast jak to na rybach bywa na moich jeziorkach jest odwrotnie.Tylko że muszę sprostować - nie próbuję gumami 12 - 14 cm łowić dwudziestocentymetrowych okoni celowo.To raczej byłby idiotyzm...:-)Poluję na te większe.Brań jest mało ale jak już przywali to jest to ładny okoń.To się co roku sprawdzało.Łowiłem także małymi gumeczkami i było słabo a duże robiły robotę...Łatwo się domyslić że zaczęło się od przyłowów sporych garbusów na zestawy szczupakowe - włączyło się myslenie.Nie twierdzę że pozjadałem wszystkie rozumy głosząc tu herezje.Jest wręcz przeciwnie.Próbuję ogarnąć na pozór nielogiczne z punktu widzenia wędkarza zachowanie ryb.Stąd ten post.To że łowię okonie znaczy tyle że bardzo lubię je łowić a nie że "mam to w małym palcu" i wiem o tym wszystko.Łowię okonie cały rok oprócz zimy - z lodu nie wędkuję wcale.Każdego sezonu czymś mnie zaskakują.Myślę że trochę się rozkręcą zwłąszcza że prognozy pogody są optymistyczne i nareszcie ma byc ciepło - może to coś zmieni. (2017/05/14 20:58)

okoniowy_bartus


Nie, że pości ale nie żeruje intensywnie, jesy przymulony, jak w niedziele po sobotniej imprezie przez całą noc. Nie wiem jak mam to w inny sposób wytłumaczyć. Zacznie żreć w czerwcu, żreć w sensie że ganiać za drobnicą, walić w poppery, większe obrotówki, ogólnie żerować jak na drapieżnika przystało, a nie pływać przymulony i czasami coś łyknie jak mu się pod ryja rzuci. Po prostu. Chwile odchoruwywuje po tarle. Chodze na okonie, przez cały rok i jedyny w tym momencie dla mnie postój, jak jest taki lód, że nie można na niego wleźć, a jeszcze nie puścił ;) Lin np. też jak się zacznie trzeć w drugiej połowie czerwca, to zacznie brać w sierpniu. Nie chcę się mądrzyć, ale po prostu dziwnym jest dla mnie, że ktoś nie rozumie, że ryby zaraz po tarle słabiej biorą i są "schorowane". Dla każdego z łowców danego gatunku, jest to newralgiczny moment, że jak ryba idzie na tarło, warto się zając innym gatunkiem. I tarło to nie jest tydzień, dwa, a kilka tygodni. Ryby się trą stadami,a  nie w jednym momencie, wszystkie w jeziorze, a potem jeszcze jest czas aż dochodzą do siebie. A dwa, że najszybciej wycięrają się osobniki małe, i mogę nieźle brać w momencie gdy duże mają wszystkie przynęty w dupie.

Ale wierzcie sobie w co chcecie. Ja tam się wymądrzać więcej nei zamierzam. Może ja mam rację, a może Wy. I to jest w naszej pasji najpiekniejsze. (2017/05/14 21:00)

barrakuda81


Guma 14 cm była zeżarta była z dozbrojką cała a rybka siedziała na haku główki jigowej.Oczywiście złowiona w maju tyle że nie w tym roku.Siadały też na obrotówkę D.A.M. Effzett nr 5 w czerwone pasy a więc kawałek sporej blachy, czasem na duże dragonowskie lunatiki czy spore manns'y...  (2017/05/14 21:15)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

barrakuda81


Czyli że zimna wiosna mogła nam popsuć szyki.Jeżeli masz rację to się ogólnie zgadzamy tylko że miesiąc maj majowi nie równy.Normalnie woda byłaby nieco cieplejsza a jeziorowe okonie zapomniałyby o tarle i "rekonwalescencji" po bzykaniu i może byłoby jak zwykle.Jedno drugiego nie wyklucza a wręcz uzupełnia.To racjonalne.Obyś miał rację z tym czerwcem bo jak z wiosny czegoś ładnego nie trafię to do jesieni będzie trudno. (2017/05/14 21:23)

okoniowy_bartus


I co to zmienia, że wklejasz zdjęcie rybki na dużą przynętę. Też sobie mogę owtorzyć plik z oksami i zasypać forum ;) jak mu rzucisz pod ryj i będzie słusznych rozmiarów to łyknie szczupakową przynętę, co to dla niego ;) większa guma, większy okoń nie raz tak robię z premedytacją. Pora roku teoretycznie ma znaczenie co do wielkości przynęt, ale praktyka często jest inna ; )

Maj majowi nie równy. Niekiedy mogą duże gryźć na początku maja, jak masz ciepło wcześniej. Poza tym jak wcześniej pisałeś, różne łowiska, rózne temperatura wody. Ostatni raz napiszę, że dla mnie okoń nie bierze dobrze zaraz po tarle i tyle w temacie. ;)

Kończę udział w tej dyskusji ; ) (2017/05/14 21:27)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

okoniowy_bartus


I sorki chłopaki, ale bez sensu z mojej strony, że na siłę próbowałem coś tam komuś przegadać itp. Komu to potrzebne, jakieś moje wypociny. Twojej wędki nie trzymałem Barakuda i na Twojej wodzie nie łapałem, także nie ma co się sprzeczać.

Tak czy inaczej pasja powinna łączyć i dzięki za konstruktywną wymianę stanowisk.

Pozdrawiam wszystkich
Bartek (2017/05/14 21:36)