Od czego zacząć wędkowanie na muchę i na co zwróci

/ 10 odpowiedzi
Witam serdecznie wszystkich.
Z zamilowania jestem spiningista i ciezko jest mi wyobrazic siebie z muchowka ale ostatnio widzialem pare fajnych programow wedkarskich i spodobalo mi sie w jaki sposob lowi sie na muche.
Chcialbym takze nadmienic ze nie opodal znajduje sie bardzo slynny kompleks zbiornikow zaporowych, na ktorych testowano pod koniec II wojny swiatowej bomby do burzenia tam. Wielu z was wie o czym mowie :D
a ci co nie wiedza tu jest link do strony

http://ladybowerfisheries.co.uk/gallery/

Tak wiec na tym zbiorniku jest calkowity zakaz polowu innymi metodami a nizeli muchowo.
Z tad moje pytanie.
Poradzcie mi prosze jak i czym sie kierowac przy doborze wedki, kolowrotka, linki, na co zwrocic uwage lub po prostu podpowiedzcie jaki sprzet wybrac. pare setek mam do wydania :) Techniki polowu panowie u ktorych kupuje sie zezwolenie za darmo ucza na miejscu jednak co do sprzetu nie doradza.

Z gory bardzo dziekuje

pawelz


Mysle, ze bardzo trudno bedzie Ci udzielic odpowiedzi. A to z prostej przyczyny. W Polsce wedkarstwo muchowe na jeziorach jest bardzo malo popularne. A sprzet i techniki lowienia na jeziorach roznia sie znacznie od rzeki. Mysle ze na brytyjskich forach predzej dostaniesz cenne porady. Bo to i muchy i cala reszta jest dosc specyficzna.
I nie pisze tu o lowieniu wzdred, ploci czy szczupaka i okonia na jezioreach, bo to niektorzy u nas praktykuja. Ale pstragi to troche inna bajka. Osobiscie tylko kilka razy lowilem teczaki na kilkuhektarowym zbiorniku, ale to nie to samo co zbiorniki o ktorych wspominasz (2012/09/26 09:27)

leleon


Napisz jakie ryby można tam połowić to coś się wymyśli. (2012/09/26 10:46)

Kamilo1981


Sa tam trocie, szczupaki, pstragi teczowe, potokowe (brown trout- tak go nazywaja), klenie, jazie, brzany, okonie.
Z tego co wiem to ryby glownie wystepujace w rzekch jak i jeziorach czyli cala masa bialej, zebacze oraz rzeczne bardzo duze :D bo rok w rok jest zarybiane i panuje zasada C&R.

Lowic bede na tym zbiorniku glownie z lodzi, chodz z brzegu tez mozna gdyz juz 1m lub 2m dalej jest gleboko i to bardzo.

Nie bede sie ograniczal do lapania jedynie na tym zbiorniku. 400m od domu mam duza rzeke, w ktorej wystepuja te same ryby co wypisalem. Nie potrzebuje profesjonalnego sprzetu ale tez nie chce szmelcu kupic.

Wiem ze 2.7m wedzisko chyba raczej wezme 3 lub 4 czesciowe na takie sie zdecydowalem, ale nic wiecej nie jestem w stanie dodac na temat tej wedki, gdyz nie mam zielonego pojecia na co zwrocic uwage. Wiem jedynie ze taka dlugosc podobno jest optymalna.
Zielony w tym temacie jestem
z gory dziekuje za rady i przepraszam za brak polskich literek (2012/09/27 01:17)

kalbares1


z tym pytaniem proponował bym uderzyć na forum fly fishing tam są eksperci,odpowiedż uzyskasz wyczerpującą  pozdrawiam (2012/09/27 21:21)

Kamilo1981


z tym pytaniem proponował bym uderzyć na forum fly fishing tam są eksperci,odpowiedż uzyskasz wyczerpującą  pozdrawiam



Nie widze potrzeby aby sie rejestrowac na innym forum, na tym takze sa muszkarze, malo tego nie oczekuje profesjonalnych odpowiedzi na moje pytanie a raczej podpowiedzi gdyz bede przyszlym amatorem w tej technice polowu.

Tak wiec ci ktorzy maja jakiekolwiek o tym pojecie moga swoje 3grosze smialo wtroncic a nie kierowac do innych stron.
pozdrawiam i polamania

(2012/09/28 15:13)

leleon


Cześć!
Widzę, że właściwie wszystko w tej wodzi pływa:) Na początek proponuję dwie wędki:
- pierwsza w przedziale 9 - 10 stóp, klasa 7, do tego linki intermedium, 3 i 7 klasa tonięcia,
- druga o podobnej długości w klasie 5 i do tego linka pływająca.
Pierwszy zestaw pod streamera i ewentualnie nimfę. Taki zestaw spokojnie wystarczy do łowienia dużych pstrągów i szczupaków, chociaż w przypadku tych drugich często wielkość much wymusza mocniejszy sprzęt. Streamery takie jak na rzekę. Drugi do suchej i nimfy. Muchy klasyczne, takie jak na rzekę plus wzory specjalnie na jeziora (internet jest pełen przykładów). Tak skonfigurowanym sprzętem spokojnie połowisz również na rzece. W Polsce do suchej muchy zszedłbym z "piątki" na "czwórkę", ale skoro piszesz o takich potworach to można trochę wzmocnić zestaw.
To tak na początek.
Pozdrawiam. (2012/10/01 10:39)

Kamilo1981


Cześć!
Widzę, że właściwie wszystko w tej wodzi pływa:) Na początek proponuję dwie wędki:
- pierwsza w przedziale 9 - 10 stóp, klasa 7,



9 10 stop to jakies 2.7m do 3m :)mozesz napisac co oznacza ta klasa 7 i jak sie one dziela tak po krutce..



do tego linki intermedium, 3 i 7 klasa tonięcia



Zgaduje ze im wyzsza klasa w przypadku linek tym szybciej tonie ? Co do potworow, to naprawde zbiornik ma niezle okazy, spiningiem z tego co wiem tylko na jesieni mozna tam lapac, wiosna i latem mucha jedynie i rok w rok zarybiany, plus ryba ktora splywa z gor rzeka do zbiornikow

(2012/10/02 01:36)

leleon


Klasa 7 oznacza moc wędki. Tak jak w przypadku spinningu ciężar wyrzutu. Do takiej wędki kupuje się linkę w tej samej klasie (lub o klasę wyżej, to zależy od preferencji i faktycznych parametrów sprzętu). Taka wędka służy do łowienia większymi przynętami i ułatwia łowienie przy silniejszym wietrze. No i oczywiście ma więcej "mocy użytkowej". Siódemką łowiłem łososie ok. 90 cm. Z klasą tonięcia jest dokładnie tak jak napisałeś. Prędkość tonięcia wyraża się przeważnie w calach na sekundę. Poleca lekturę książek Jeleńskiego i Sikory. Tam znajdziesz wiele praktycznych informacji nie tylko o sprzęcie.
Pozdrawiam. (2012/10/02 14:37)