Można złowić 2 szczupaki w jednym miejscu ?

/ 15 odpowiedzi
Pytanie jak w tytule - czy jeden szczupak ma swoje terytorium i po odłowieniu go trzeba poczekać aż inny zajmie jego miejsce - terytorium ? Czy tez szczupaki przemieszczają się dowolnie nie mając swoje terytorium ?
89krzysztof


Szczupak jest rybą terytorialną, ale zanim zajmie dane terytorium to musi tam przecież dopłynąć (czytaj przemieścić się z punktu A do punktu B) (2014/05/11 15:43)

darek-salamon


Małe szczupaki stoją nieraz jeden przy drugim a zdarzało sie tak że po złapaniu jednego i rzucając w to samo miejsce łapał sie po paru minutach drugi zajmował po pierwszym jego terytorium..Duże maja swoje rewiry i zaciekle ich bronią ,szczupak jest terytorialistą do czasu gdy np.zaczyna sie tarło płotek uklejek podąza za rybami łatwy łup.A nie gardzi też (padliną).Czy ma jeden i ten sam rewir cały czas?  Ma  do czasu jak go nie złapiesz.Warto zarzucać żywca przy okazji łapania białorybu gdy w łowisku nęconym są rybki szczupaki często atakują holowane ryby. (2014/05/11 15:48)

u?ytkownik32263


Szczupak jest rybą terytorialną, ale zanim zajmie dane terytorium to musi tam przecież dopłynąć (czytaj przemieścić się z punktu A do punktu B)

Jakoś moje doświadczenia zaprzeczają temu gdyż wiele, bardzo wiele razy łowiłem po kilka szczupłych z jednego miejsca. I już od długiego czasu jak trafię jednego zębacza, łowię w tym samym miejscu jeszcze przez pewien czas. Poza tym są jeziora, głównie te płytkie bez większej ilości roślinności podwodnej, na których szczupaki zachowują się jak ich pożywienie. Czyli ciągle się przemieszczają za drobnicą. No i jeszcze trzeba nadmienić o szczupakach "sielawowcach" które to całe dorosłe życie się przemieszczają. Więc z tym terytorializmem szczupaków trzeba uważać bo nie jest to do końca prawda. (2014/05/11 15:56)

JOPEK1971


Jak wyłowisz dużego szczupaka to zapewne miejscówka się zwolni,duże ryby zajmują najlepsze miejsca,tam gdzie patyki tam wyniki,nawet przykosy gromadą wiele ryb tylko tam gdzie na dnie leży jakieś schronienie(Dąb,nawet zatopiona łódka itp.)Dobra miejscówka zajmowana jest natychmiast przez drapieżnika z reguły mniejszego który i tak będzie wyparty przez silniejszego,większego,w wielu przypadkach mniejszy zostaje zjedzony,niestety. (2014/05/11 15:59)

Artur z Ketrzyna


Pytanie jak w tytule - czy jeden szczupak ma swoje terytorium i po odłowieniu go trzeba poczekać aż inny zajmie jego miejsce - terytorium ? Czy tez szczupaki przemieszczają się dowolnie nie mając swoje terytorium ?

Szczupak przemieszcza się wraz z pora roku, pogody itd.
Zwłaszcza większe stuki bywają zaborcze i przeganiają mniejsze osobniki, bądź nawet się nimi żywią.

Im większy osobnik tym bardziej dominuje w łowisku. I zajmuje najlepsze miejscówki. Jak go wyłowisz za jakiś czas wpłynie następny. Jaki to czas. Różnie. Czasami na drugi dzień czasami za kilka.
Oczywiście szczupaki potrafią żyć obok siebie, i z jednego miejsca np. 3 m2 możesz wyjąć nawet 3-4 szt.
Reguła jest jedna. Jak duży żeruje to maluchy się chowają. A przynajmniej w jego zasięgu... (2014/05/11 16:31)

muurg


dzieki za informację :) (2014/05/11 16:59)

piotrrybak


ja mam dosc odmienne zdanie na terytorializm szczupaków uwazam ze maja one swe ulubione miejsca polowań i tam własnie sie skupiaja moim zdaniem nie ma to nic wspólnego z dominacja jednego szczupaka ,gdyz łowiac w tym samym miejscu codziennie wyjmowałem szczupaka i to kazdego innego a zdarzało sie tak że w jednym miejscu w pół godziny miałem trzy szczupaki ,nadmienie tylko ze wszystkie zawsze wracały do wody ,wiec uwazam ze dominacja jednego szczupaka nie wchodzi w rachube w swoim rewize tak zwanym pozdrawiam (2014/05/11 20:51)

stef1986


wszystko zależy czy jest go dużo jeśli tak a jest to miejsce gdzie gromadzą się mniejsze rybki to na pewno tak na żywca miałem taki przypadek że z jednego miejsca złowiłem 5szt od 40-65cm

na spina może być tak że jednemu szczupakowi będzie pasować blaszka a drugiemu guma więc trudno powiedzieć czy w danym miejscu jest jeden czy więcej

(2014/05/11 20:56)

Bernard51


Czy można złowić w jednym miejscu dwa szczupaki, tak nawet cztery. w ubiegłym roku już w listopadzie z jednego miejsca wyjąłem na karasie 4 szt od 57 do 72 cm. I nie jest to nic szczególnego bo takie przypadki miałem już wcześniej. Tzn. mam na myśli w jednym dniu w przeciągu ok 3 godz. Na spina nie przydarzyło mi sie aby wyciągnąć cztery, ale dwa z jednego miejsca też się udało. (2014/05/11 21:10)

ryukon1975


Zgadzam się z Bernardem. Można złowić ich całkiem sporo, szczególnie jeśli ich populacja w danej wodzie jest spora. Wtedy nie są aż tak bardzo terytorialne dlatego że muszą szukać pokarmu. Szukają go zaś tam gdzie jest czyli w miejscach gdzie gromadzi się drobnica. (2014/05/11 22:29)

tonyrebeliant1


Mój rekord to 21 sztuk z jednego cumowania łodzi. Wielkość 51 do 103 cm. Prąd znosił drobnicę przez wąski przesmyk. szczupaki stały  ustawione za głazami przy dnie i widowiskowo atakowały  do góry. (2014/05/11 22:39)

tomeqbrzez


W grudniu ubiegłego roku z jednego miejsca złowiłem 4 sztuki (małe, 40-43 cm). Po każdym z nich mówiłem do żony, że jeszcze 2 rzuty i przejdziemy dalej bo tu już raczej nie złowię. Heh, jednak tak rzucałem i się okazało, że było ich więcej. Wniosek z tego taki, że małe szczupaki raczej nie są aż tak bardzo terytorialne. (2014/05/11 22:46)

89krzysztof


Szczupak jest rybą terytorialną, ale zanim zajmie dane terytorium to musi tam przecież dopłynąć (czytaj przemieścić się z punktu A do punktu B)

Jakoś moje doświadczenia zaprzeczają temu gdyż wiele, bardzo wiele razy łowiłem po kilka szczupłych z jednego miejsca. I już od długiego czasu jak trafię jednego zębacza, łowię w tym samym miejscu jeszcze przez pewien czas. Poza tym są jeziora, głównie te płytkie bez większej ilości roślinności podwodnej, na których szczupaki zachowują się jak ich pożywienie. Czyli ciągle się przemieszczają za drobnicą. No i jeszcze trzeba nadmienić o szczupakach "sielawowcach" które to całe dorosłe życie się przemieszczają. Więc z tym terytorializmem szczupaków trzeba uważać bo nie jest to do końca prawda.

Może źle się wyraziłem. Nigdy nie powiedziałem, że z jednego miejsca nie można wyjąć więcej szczupaków, bo też mi się zdarzało trafić ich kilka na małym obszarze wody. Ale generalnie wygląda to u mnie tak, że jeśli zaobserwuję jakieś ataki szczupaka, to będzie w tym miejscu stał długo, nie odpłynie następnego dnia.
Tak czy inaczej wolę sandacze ;) (2014/05/12 06:31)

grzegorz not


Moje doświadczenia również potwierdzają, że po zlowieniu jednej sztuki warto dokładnie obłowić ten teren... (2014/05/12 08:36)

SVT


Szczupaki są terytorialne, mniejsze się przemieszczają, znowu te duże sztuki stoją w miejscu, czekając na łatwą zdobycz. Tak jak Artur napisał Wyłowisz jednego dużego, to w przeciągu 2 dni, następny duży osobnik tą miejscówkę zajmuję. Co do łowienia w jednym miejscu, pewnie że można złowić kilka sztuk. Przecież rzucamy swoimi przynętami wachlarzem w różnych kierunkach. Szczupakom wystarczy przedział odległości co 10 metrów. Zależnie też od licznej roślinności. Też ogromne znaczenie ma dane łowisko, czy są to rzeki, kanały i jeziora. Na jeziorach zależnie od wiatr i znoszenia drobnicy, mniejsze sztuki skupiają się na brzegu nawietrznym. Najwieksze sztuki na rzekach, znowu wychylają się czasami na płyciznę, więc cisza i spokój na łowisku owocuję. Na kanałach, wodach zaporowych. Znowu tamtejsi drapieżcy, nie muszą oddalać się od miejsca zamieszkałego, na takich wodach drobnica sama wpływa w jego zasięg. Najczęściej widać efekty żeru gdy (Przepompownia, Tama) ruszy lekko wodą. Szaleńcze ataki szczupaków, widać że stoją co parę metrów od siebie. (2014/05/12 09:00)