Duże płocie-gdzie szukać ?

/ 10 odpowiedzi
Byłem dziś na łowieniu na nowym zbiorniku wodnym. Samo łowisko jest trudne. Są to zalane konstrukcje betonowe jakiejś budowli. Grunt jest tam bardzo zróżnicowany wynika z relacji wędkarzy. Był plan, aby połowić płotki na lekkiego wagglera. Niestety grunt był większy niż długość wędki i nie było możliwości położenia przynęty na dnie zbiornika wodnego. Pozostało łowienie z opadu albo z toni. Nęcenie było z wykorzystaniem czarnej zanęty płociowej z dodatkiem blendowanych konopi, kolendry oraz kukurydzy. Jako przynęta służyły kolorowane białe robaki oraz kukurydza. Na kilka robaków na haczyku brały małe płoteczki oraz wzdręgi z opadu, dopiero zmiana na kukurydzę pozwoliła na łowienie większych egzemplarzy. Większe płocie brały z toni w mniejszym stopniu z opadu. Co ciekawe nie wiadomo czy nęcenie miało jakikolwiek wpływ na łowienie płotek, ponieważ kilka razy zarzuciłem w inne miejsce niż nęcone i też udało się złowić kilka płoci. Gdzie z Waszego doświadczenia mogą występować duże płocie (takie o długości większej niż 20-25 cm) w zbiorniku wodnym skoro te mniejsze płotki występują w toni? Jak dokonać selekcji, aby brały większe sztuki?
patryk-kociemba


z tego co piszesz to powodome może być to, iż zanęta którą zrobiłem utworzyła smugę po drodze co spowodowało nagromadzenie sie drobnicy. Co do samego sposobu łowienia, nei rozumiem problemu, zrób wagler przelotowy z mały stoperkiem na końcu i możesz grut ustawić jaki zechcesz. Co do samych zaś płoci to zauwałyłem że stoją w zanęcie która mało pracuję, grunt zawsze mam tak ustawiony, że pół dlugości przyponu leży na dnie. (2019/09/02 10:56)

fisherman1982


Z tego co wiem, to płoć lubi pracującą zanętę. Warto dodać do niej gotowanych albo grillowanych i mielonych ziarn konopi. To wielki przysmak płoci. Co do zestawu to mój przedmówca ma rację, nałóż stoperek gumowy, koralik, spławik typu waggler (ja bym nawet proponował slidera) źeby większa ilość ołowiu dociążającego spławik ustawić niedaleko haczyka (ok 40 cm), co spowoduje źe zestaw przebije się przez małe płocie i dotrze w pobliże dna gdzie powinny być te większe. Połamania. Jarek (2019/09/02 13:34)

Julian


Marcin musisz przynętę szybko sprowadzić do dna . Tak jak koledzy napisali wagller przelotowy ( ja stosuję stoper nitkowy z koralikiem ) .Łowię ,,ciężko " acz delikatnie z pozoru wyklucza się ale ....
Waggler u mnie np . 4+4g lub 4+5g . Umożliwia możliwie daleki wyrzut łezka 3,5/ 4 g na żyłce głównej tuż za krętlikiem śriuciny ,,doważające " + ( ja stosuje ) śrucina sygnalizacyjna .Pokazuje czy przypon z przynętą leży na dnie .Jeśli myślisz o dużych płociach w miejscach z możliwymi zawadami czyli hol siłowy . Przypon 0,16 i umnie haczyk 8 z krótkim trzonkiem .
Ps. Zanęta też musi być takiej konsystencji aby rozpadała się Tylko !!!! w momencie ,,uderzenia " o dno.
Połamania kija
Julian
Pieńków ten z tych zdjęć które Ci wysłałem już mi sq,,,,,,syny na co najmniej rok załatwili . Strach nawet do Modlina jechać u ujścia Narwii.
(2019/09/03 16:16)

Megane


W tym roku udało mi się połowić  dużych płoci,nawet takich po 35 cm.Problem jednak w tym że na trzy miesiące łowienia trafiło się zaledwie kilka dni gdzie brały te duże. Sypałem kilka garści pęczaku ,przynęta trzy lub cztery ziarna na haczyk 12 i kładłem je na dno. (2019/09/03 18:05)

flowgrid1


Dzięki za info panowie. Jak należy przygotować zanętę, aby rozpadała się w momencie uderzenia o dno zbiornika wodnego?.

@Julian: Śruciny doważające i śrucinę sygnalizacyjną umieszcza się na żyłce głównej czy na przyponie? (2019/09/03 21:27)

Julian


Ja umieszczam na przyponie ( dlatego jest odpowiednio długi mam kilka gotowych jeżeli chodzi o długość w zależności od warunków na łowisku ) W domu wywarzam spławik tak że śruciny mam przygotowane do założenia na miejscu) Śrucina sygnalizacyjna ( ta najmniejsza ) jest wiadomo najbliżej haczyka czasem 15 cm . Ma gdy nie leży na dnie zatapiać spławik tak żeby tylko czerwona końcówka ( u mnie w Expercie ) tylko wystawała.Ludzie umieszczają też na główwnej żyłce za stoperem żeby łezka o śrucinę nie uderzała tuż przy krętliku. Ale takie sprawy zostawiam indywidualnym ,,upodobanią " wędkarza. O takie ,,sprawy " nie będę z nikim kopii kruszył .Generalna zasada im bliżej haczyka tym śrucina mniejsza.

Pozdrawiam
Tak się zastanawiam czy może kiedyś tak przez ciekawość nad ten Twój fort się nie wybiorę ( tak daleko nie mam 15km ) problem tylko tkwi w zostawieniu skutera .Żeby był ,,na oku "- niemiłe doświadczenia. (2019/09/04 07:07)

Julian


Wyważam oczywiście przez Ż - wtórny analfabetyzm ,a pomyśleć że na maturze 4 z polskiego miałem .Ale to było prawie pół wieku temu.
Pozdrawiam Wszystkich . (2019/09/04 07:13)

flowgrid1


Na taką typową jesienną pogodę temp. ok 10 st., niebo zachmurzone większa skuteczność łowienia płoci w zbiorniku ze stojącą wodą (gł. 4 m, woda w miarę przejrzysta) będzie na spławik czy raczej klasyczny feeder? (2019/10/31 22:20)

flowgrid1


Może ktoś coś wie? (2019/11/01 12:28)

jelec52


Ja łowię na 6 do 7 m, na spławik i to duuuuże płocie w tym okresie wczesnojesiennym. (2020/09/23 21:00)