Amortyzator w tyczce

/ 8 odpowiedzi

  • konto usunięte

Witam nie dawno kupiłem pierwszą tyczkę i nie wiem jaki amortyzator wybrać (średnica i czy ma być pusty w środku). Chcę łowić głównie duże leszcze i nie chcę żeby przy 3kg. guma nie wytrzymała.
fishman13


WITAM !!! KOLEGO AMORTYZATOR MUSISZ DOBRAĆ DO GRUBOŚCI SZCZYTÓWKI (ŚRODKA PRZELOTU W SZCZYTÓWCE) PONIEWAŻ PRZEZ NIĄ PRZECIĄGASZ GUMĘ !!! A JEŻELI CHODZI O WYTRZYMAŁOŚĆ TO POLECAM TA O KOLORZE ZIELONYM, NIE PAMIĘTAM JAKA DOKŁADNIE JEST WYTRZYMAŁOŚĆ ALE NA PEWNO JEST MOCNA!!! POZDRAWIAM (2012/04/02 19:14)

mastifff


Z racji tego, że mam szerokie kontakty i znam sie na tym najlepiej rozmawiałem ostatnio z Siergirjrm Bubką i powiedział mi na ucho, że Monroe...tylko Monroe! (2012/04/02 20:04)

Roxola


Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie, gdyż gumę głównie dobiera się do wytrzymałości przyponu, a rozmiar najgrubszy gumy jaki ja stosuję to 0,8
Kolor jest bez znaczenia, ponieważ zielone, żółte i wszystkie inne są również w różnych rozmiarach.
Guma jaką mogę Ci doradzić od 0,8 do 1,0max, a jeżeli chodzi o firmę to VESPE są ok.

Proponuję, abyś poszedł do sklepu wędkarskiego, w którym obsługa (sprzedający) uzbroi Ci TOP dobierając
odpowiedni teflon, korek i amortyzator.
Jeżeli chcesz to zrobić sam to musisz iść do sklepu i zabrać szczytówkę, aby dopasować rozmiar teflonu. (2012/04/02 20:06)

golden2le


Witam, na dobór amortyzatora składa się wiele czynników po pierwsze średnice  szczytówki tak jak kolega napisał regulujemy odpowiednim jej docięciem do średnicy tulejki teflonowej która musi być zamontowana na końcu szczytówki aby amortyzator nie przetarł się o węgiel szczytówki, po drugie rodzaj łowiska na rzekę należy stosować gumy nieco grubsze niż stosuje się na wody stojące dlatego że walczącą rybę wspiera prąd wody, po trzecie grubość stosowanych żyłek na zestawie wiadomo że amortyzator musi mieć większą wytrzymałość o stosowanych zestawów i na końcu wielkość poławianych ryb doliczyć należy różne możliwości montaży (system pulla bung, mulleto stosowane przeważnie do połowu dużych ryb dające możliwość kontroli napięcia amortyzatora w trakcie cholu). Tak że trafiłeś kolego na bardzo obszerny temat i trudno w dwuch słowach odpowiedzieć na twoje pytanie odsyłam na bardziej specjalistyczne fora na których znajdziesz wiele cennych wskazuwek łacznie ze schematami i zdjęciami udziela się na nich wielu znanych zawodników którzy chętnie służą radą i pomocą jeśli chcesz pisz na priv podrzuce ci kilka linków ze zdjęciami i artukułami bardzo pomocnymi na początku przygody z tyczką które i mi niedawno pomogły przebrnąć przez te tematy pozdrawiam.

(Nie rozumiem stwierdzenia kolegi powyżej używaj zielone a co ma kolaor za znaczenie wytrzymałość amortyzatora określa jego średnica lub stosowane przez niektóre firmy numeracja a nie kolor których jest bezliku)

(2012/04/02 20:14)

maras74


witam,tak jak już napisał kolega powyżej temat morze.polecam forum: wyczyn.fora.pla tak na szybko to: amortyzator dobiera się do grubości żyłki jaką stosujesz i do wielkości i gatunku ryb jakie łapiesz. Szczytówka nie ma znaczenia bo się ją docina. Na opakowaniu każdego amortyzatora znajdziesz info do jakich żyłek można go stosować. A co do koloru gumy to różne firmy mają różne kolory przy takich samych średnicach. Amortyzatory puste w środku są dość drogie i stosuje się je raczej na wody stojące. Proponuje wiec ci normalną gumę silikonową o średnicy od 0,8 do 1,2 (około 15zł za 6m.) w zależności jakie te leszcze duże, czy na wodę bieżącą czy stojącą i jaka gramatura spławika. Ja osobiście na rzece przy leszczach od 1kg i płynącej do 12gr użyłbym gumy 1,2 a na bajorku 1,0 bo jak zatniesz 2,5kg lecha to ci tak wyjedzie na 0,8 że go nie podbierzesz ;) chyba, że masz sztyce 8m. Żeby uzbroić top musisz mieć korek, amortyzator i tulejkę teflonową. Jak nigdy tego nie robiłeś to skorzystaj z fachowca w dobrym sklepie wędkarskim tak jak ci radziła koleżanka.  Jak masz jakieś pytania to pisz na priv postaram się pomóc.pzdr. (2012/04/02 20:41)

Romuald55


Ja dam Ci Kolego szymen132 inną radę.Najpierw naucz się operować tyczką na małych rybach a potem jak będziesz miał choć trochę doświadczenia mierz swoje siły i umiejętności z 3 kilogramowymi leszczami. (2012/04/02 20:53)